VENEDIKTS MJAKOTINS
(1867-1937), vēsturnieks, publicists, politiskais darbinieks
V.Mjakotins dzimis 1876. gada 12. martā Gatčinā. 1891. gadā beidzis Pēterburgas Universitātes Vēstures un filoloģijas fakultāti. Aleksandrovskas licejā un Ģenerālā štāba Juridiskajā akadēmijā pasniedza Krievijas vēsturi. V.Mjakotins specializējās Ukrainas XVII-XVIII gs. vēstures un Krievijas XVII-XIX gs. sabiedriskās dzīves pētniecībā.
1906. gadā viņš kopā ar A. Pešehonovu nodibināja Tautas sociālistisko partiju. Būdams patvaldības pretinieks, iestājās pret krasu valsts iekārtas maiņu. Uzskatīja, ka sociālismam jāiekļaujas sabiedrības ideoloģiskajā, politiskajā un ekonomiskajā dzīvē pakāpeniski, reformu rezultātā. 1911. gadā par brošūru “Надо ли идти в Государственную думу?” tika notiesāts ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu un ieslodzīts Dinaburgas cietoksnī (1911 – 1912). 1918. gadā piedalījās organizācijas “Союз возрождения России” dibināšanā un programmas izstrādē, uzskatot boļševikus par politisko teroristu grupu. Tāpēc 1922. gadā tika izsūtīts no Krievijas bez tiesībām atgriezties. Tajā pašā gadā Berlīnē piedalījās Krievu zinātnes institūta (PHИ) dibināšanā. Dažādās Eiropas pilsētās uzstājās ar lekcijām par Krievijas un Ukrainas vēstures jautājumiem, kā arī par krievu kultūras vēsturi.
Piedalījās Krievu ārzemju vēstures arhīva izveidē, bija tā Padomes loceklis un zinātniskās komisijas eksperts. Darbojās kā Krievu rakstnieku un žurnālistu savienības loceklis Sofijā (Bulgārija) un nodarbojās ar krievu grāmatu izdošanu Berlīnē un Prāgā. No 1928. -1937. gadam vadīja krievu vēstures katedru Sofijas Universitātē, aktīvi publicējās krievu emigrācijas periodiskajos izdevumos “Славянский мир”(Parīze), “Дни”, “ Последние новости”(Parīze). Emigrācijā turpināja savu politisko darbību, bija Tautas sociālistu partijas Prāgas grupas centrālkomitejas priekšsēdis.
Formulējis krievu emigrācijas taktikas galvenos uzdevumus.
Avoti: 1. www.hrono.ru
2. Большая советская энциклопедия. – Москва: Советская энциклопедия, 1974. – Т.17: Моршин-Никиш, с.178.